english   english czech   česky


 
Novinky Program Pro návštěvníky O festivalu Partneři Kontakty

Hlavní pořadatel


Asociace českých filmových klubů


SpolupořadatelHlavní partneři

 


Filmové listy 2012

Původní zadání:
Realizovat 8 čísel festivalového deníku, udělat to (třeba) trochu jinak a (hlavně) levněji – omezený rozpočet letošní LFŠ se (samozřejmě) dotknul i Filmových listů. Tedy výzva.

• Grafika
Za zásadní považuji angažování profesionálního grafika. Tedy grafičky – Barbary Slezákové (tmbsign.com). Ta navrhla kombinaci kvalitního recyklovaného papíru Cyclus Ofset s 8x variovanou PANTONE barvou. Listy se tak staly pestrobarevnými, aniž se musely navyšovat náklady na tisk.
Grafiku jednotlivých čísel pak Barbara postavila na výrazné titulce s rastrovanou fotkou a přehledném minimalistickém členění vnitřních stran. Nic co byste měli chuť po přečtení hodit do koše; spíše si všechna čísla uschovat jako barevnou skládačku.

• Redakce
Hlavním pilířem byl zkušený Tomáš Stejskal (Cinepur, Aktuálně.cz, A2...), který pokryl například sekce Blaxploitation, F jako Pravda a Ruský film či rozhovory s B. Fliegaufem, A. Kiarostamím a B. Bakuradzem. Mladou (teprve třiadvacetiletou) krev dodal Ondřej Čížek, s chodem festivalové (šéf)redakce dobře obeznámený z olomouckého AFOhledu. Díky jeho článku o Goebbelsovi nám dokonce zavolal i jeden rozhořčený čtenář – děkujeme.
Velkým objevem pro mě byla Soňa Morgenthalová, studující Teorii a dějiny filmu na FF MU – suverénně zvládla jak tematické texty, tak rozhovory s Istvánem Szabóem či Carlosem Saurou. Její glosa „Ze života promítače“ dojala jednoho promítače z Klubu kultury natolik, že si článek vystřihnul a nalepil do promítací kabiny.
Bez nároku na honorář (ale o to ochotněji) pracovala coby korektorka Anna Vondřichová.

Koncepce
Věřím, že denní festivalová tiskovina nemá pokoušet trpělivost diváků, ale především je informovat – a to jazykem o to lehčím, oč erudovaněji se o stejných filmech dočtou v oficiálním katalogu.
Do svižného uvolněného stylu jsem tak nenápadně tlačil všechny redaktory a sám se pokoušel o to samé. Čtivé psaní o filmu neznamená bulvarizaci, ale vstřícné texty i pro ty, kteří se nenarodili se Slovníkem cizích slov pod paží.
Omezený prostor osmi stran nám nedal (téměř) žádnou šanci na hlubší reflexi a kritiky; byli jsme rádi, že jsme pokryli hlavní programové sekce. Mít k ruce tři redaktory navíc (a 12 stran denně), vypadaly by Filmové listy jistě „kritičtěji“.

Otto Bohuš
šéfredaktor


Podívejte se na všech 8 čísel Filmových listů 2012

Filmové listy 01 (pdf)
Filmové listy 02 (pdf)
Filmové listy 03 (pdf)
Filmové listy 04 (pdf)
Filmové listy 05 (pdf)
Filmové listy 06 (pdf)
Filmové listy 07 (pdf)
Filmové listy 08 (pdf)
zpět   |   nahoru   |   domů


Všechna práva vyhrazena / © 2011 Asociace českých filmových klubů / realizace nextWEB / adminPřipravujeme

Příští Letní filmovou školu pro vás připravujeme v termínu od 26.7. do 3.8. 2013. Těšíme se na vás!

 Další odkazy

Filmové listy

Ztráty a nálezy

Své dotazy můžete zasílat na jarmila.koutna@acfk.cz.

Zprávy z Letní filmové školy Uherské Hradiště 2012 na ČT2

Program LFŠ pro iPhone

Počasí